Trafiłem ostatnio na problem z ustawieniem urządzenia MikroTik, jako głównego routera w sieci firmowej, gdzie dostawcą łącza internetowego była firma Netia. Dodatkowo koniecznie było ustawienie stałego publicznego adresu IP na routerze. Już śpieszę z wyjaśnieniem jak to zrobić.
Na początku kontaktujemy się z firmą Netia i prosimy o uzyskanie stałego publicznego adresu IP, oraz o przełączenie ich urządzenia w tryb bridge. Po pomyślnej operacji powinniśmy od operatora Netia otrzymać SMS z danymi dostępowymi. Przykładowy SMS wygląda tak:
Wpinamy zatem router Netii do naszego routera np. do portu ether1. Uruchamiamy program Winbox i z zakładki PPP/Interface dodajemy plusem nowy interfejs PPPoE Client. Na zakładce General w polu Interfaces ustawiamy interfejs, do którego podłączyliśmy router Netia. W moim przypadku jest to ether1. Następnie klikamy przycisk PPPoE Scan. Jeżeli wszystko po stronie Netii jest skonfigurowane prawidłowo (router netii w trybie bridge i przydzielony stały publiczny adres IP) to w oknie PPPoE Scan powinna się pojawić nazwa koncentratora PPPoE (AC Name), który odnalazł nasz Mikrotik. Spisujemy tą nazwę (tutaj NETIA-BRAS jak na obrazku poniżej)
Na zakładce Dial Out interfejsu pppoe-out1 wypełniamy spisany AC Name (NETIA-BRAS) oraz nazwę użytkownika i hasło otrzymane od Netia. Klikamy Apply. Jeżeli wszystko działa prawidłowo to w prawym dolnym rogu powinna pojawić się informacja „Status: connected” jak na obrazku poniżej.
Możemy też sprawdzić na zakładce IP/Addresses jaki adres IP został nam przydzielony z Netia:
Gotowe.
Tą samą operację można również wykonać z terminala. Sprawdzenie AC Name (składnia RouterOS v7):
/interface/pppoe-client/scan ether1
Wynikiem jest AC-NAME=NETIA-BRAS:
Następnie dodajemy interface PPPoE Client pamiętając o zmianie w poleceniu ac-name, user i password.
/interface/pppoe-client add ac-name=NETIA-BRAS add-default-route=yes disabled=no interface=ether1 name=pppoe-out1 user=msau 6@bn24.pl password=8c1h
Koniec 🙂
Jeżeli pomogłem to ,a będę miał więcej energii na pisanie kolejnych ciekawych wpisów.
Czy nie miałeś problemów z MTU?
Odpowiadając krótko – nie, nie miałem. MTU dostałem z PPPoE serwera, czyli Netia. Jest niższe niż 1500, więc router fragmentuje pakiety.
Mam Netię, terminal ONT i router Huawei, do te opubliczny ip. Nie mogłem skonfigurować połączenia, dzwoniłem i niby router Netii był ustawiony w tryb bridge, ale publiczny ip nie jest przydzielany, status połączenia disconnected. Dzisiaj na infolinii dowiedziałem się, że mam odłączyć router Netii, a Mikro wpiąć w terminal ONT. Czy coś jeszcze będę musiał ustawiać w Mikro, oprócz pppoe?
Tak, należy wpierw dodać VLAN 35 na eth1, następnie dodać pppoe na utworzonym VLAN_35.
Pozdrawiam