Wg Wikipedii „od czasu powstania płyt głównych typu ATX, komputer nigdy nie jest całkowicie wyłączony. Po jego wyłączeniu pracuje zasilacz dostarczając jedno z napięć (5V), co umożliwia czuwanie niektórym elementom komputera. Włączenie komputera polega na wysłaniu sygnału do zasilacza, informującego że ma zacząć dostarczać napięcie do pozostałych elementów komputera. Takim sygnałem może być wciśnięcie przycisku „Power” na obudowie komputera, (…) czy też odbiór specjalnego pakietu (Magic Packet) przez kartę sieciową.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wake_on_LAN
Czy da się wysłać Magic Packet z routera MikroTik? Oczywiście, że tak. Robimy to za pomocą poniższej komendy zmieniając w niej interfejs, przez który ma być wysłany pakiet oraz adres MAC urządzenia, które ma być „obudzone”.
/tool wol interface=ether9 mac=XX:34:97:0D:53:4D
Jeżeli nie wiemy, na którym interfejsie routera znajduje się określony adres MAC, to możemy go zlokalizować za pomocą polecenia opisanego w tym artykule.
Jeżeli chcemy zautomatyzować uruchamianie danego urządzenia, to musimy dodać skrypt (zmieniając interfejs oraz adres MAC ):
/system script add dont-require-permissions=no name=script-wol owner=admin policy=test source="/tool wol interface=ether9 mac=XX:34:97:0D:53:4D"
Następnie zautomatyzować uruchamianie skryptu. Np. Codziennie o 8:00
/system scheduler add interval=1d name=schedule-wol on-event=" /system script run \"script-wol\"" policy=test start-date=jun/30/2023 start-time=08:00:00
Koniec 🙂
Jeżeli pomogłem to ,a będę miał więcej energii na pisanie kolejnych ciekawych wpisów.