Często stajemy przed decyzją wymiany dysku twardego. Chociażby z powodu tego, że skończyło nam się miejsce na dane i potrzebujemy większego. Co w takim przypadku zrobić ze „starym” dyskiem? Można go sprzedać i odzyskać część zainwestowanych pieniędzy.
Przed sprzedażą musimy zadbać o to, by kupujący nie miał dostępu do naszych danych. Rozwiązaniem jest napisanie całej przestrzeni dysku zerami. Gdy dane na dysku zostaną nadpisane samymi zerami (np. poprzez procedurę „zerowania” dysku), oryginalne dane zostają fizycznie usunięte i zastąpione nowymi. W przypadku jednorazowego nadpisania nowoczesne dyski (HDD i SSD) zazwyczaj uniemożliwiają odzyskanie danych.
W systemie Windows można to zrobić za pomocą polecenia diskpart
. Uruchamiamy wiersz polecenia z opcją „jako Administrator” i wpisujemy diskpart:
Następnie wyświetlamy listę dostępnych dysków za pomocą polecenia list disk
:
Wybieramy (za pomocą polecenia sel disk 6
) dysk, który chcemy sprzedać, w moim przypadku jest to dysk nr 6. Następnie wpisujemy polecenie clean all
:
Parametr all
mówi o tym, że wartość każdego sektora na dysku jest ustawiana na zero, co kompletnie usuwa wszystkie dane zawarte na dysku.
Proces nadpisywania zerami może potrwać, w zależności od wielkości dysku. W przypadku dużych dysków może to być kilkadziesiąt minut. Należy poczekać cierpliwie, aż polecenie zakończy swoje działanie komunikatem DiskPart succeeded in cleaning the disk
.
Koniec 🙂
Jeżeli pomogłem to ,a będę miał więcej energii na pisanie kolejnych ciekawych wpisów.
Garść przydatnych informacji:
- Starsze dyski twarde (HDD): W przeszłości uważano, że możliwe jest odzyskanie danych z dysków HDD nawet po jednokrotnym nadpisaniu poprzez analizę resztkowych śladów magnetycznych. Był to jednak bardzo skomplikowany i kosztowny proces, który wymagał specjalistycznych narzędzi i nie zawsze dawał pozytywne rezultaty. Współczesne dyski są znacznie bardziej skuteczne w usuwaniu danych.
- Dyski SSD: W przypadku dysków SSD odzyskanie danych po nadpisaniu jest praktycznie niemożliwe, ponieważ działają one na zupełnie innej zasadzie niż dyski HDD (m.in. mechanizm zarządzania pamięcią, tzw. „wear leveling”). Gdy dane zostaną nadpisane, są one praktycznie bezpowrotnie utracone.
- Wielokrotne nadpisywanie: W niektórych standardach bezpieczeństwa, takich jak DoD (Department of Defense) czy inne protokoły bezpieczeństwa danych, zaleca się wielokrotne nadpisywanie danych (np. kilkukrotnie) w celu całkowitego uniemożliwienia ich odzyskania.