Cisco 1812 to dość leciwy już model routera, jednak świetnie nada się do zaprezentowania procedury aktualizacji firmware routera.
Na początek sprawdzamy obecnie bootowaną wersję pliku z obrazem Cisco iOS za pomocą polecenia:
show version
W moim przypadku jest to plik znajdujący się w pamięci flash o nazwie c181x-advipservicesk9-mz.124-15.T7.bin
Następnie wkładamy pendrive do portu USB routera, by ten sformatował go wg swojego systemu plików. Po włożeniu do wyświetli się komunikat o potrzebie sformatowania.
W komunikacie jest zawarta informacja, pod jaką nazwą router wykrył włożony pendrive. W tym przypadku jest to usbflash1. Przechodzę teraz do trybu uprzywilejowanego za pomocą polecenia en i formatuję pamięć potwierdzając dwukrotnie enterem:
format usbflash1:
Po sformatowaniu wyjmujemy pendrive z routera i wkładamy do komputera. Kopiujemy na pendrive plik .bin z docelowym, systemem Cisco iOS. W moim przypadku jest to c181x-adventerprisek9-mz.151-4.M1.bin. Po skopiowaniu pliku wkładamy pendrive z powrotem do routera.
W tym momencie możemy z robić kopię aktualnego pliku z oprogramowaniem znajdującego się na routerze kopiując je na pendrive. Wykonujemy to poleceniem:
copy flash:c181x-advipservicesk9-mz.124-15.T7.bin usbflash1:
Proces kopiowania wygląda w ten sposób:
Teraz przejdźmy do procedury kopiowania nowego firmware. Kopiujemy plik .bin znajdujący się na pendrive do pamięci flash urządzenia:
copy usbflash1:c181x-adventerprisek9-mz.151-4.M1.bin flash:
Jeżeli podczas kopiowania pojawi się komunikat jak na zrzucie poniżej, to najpierw kasujemy „stary” firmware i ponownie podejmujemy próbę skopiowania:
del flash:c181x-advipservicesk9-mz.124-15.T7.bin
Ważne by po skasowaniu starego firmware nie restartować routera, ponieważ wejdzie on w tryb romon i cała procedura się skomplikuje, aczkolwiek nic się nie stanie i aktualizacja nadal będzie możliwa.
Cały proces ze skasowaniem „starego” firmware i skopiowaniem nowego wygląda w ten sposób:
Na koniec musimy wskazać naszemu routerowi, który obraz systemu ma bootować przy następnym uruchomieniu. W tym celu przechodzimy do trybu konfiguracji za pomocą polecenia:
conf t
wskazujemy obraz do bootowania:
boot system flash:c181x-adventerprisek9-mz.151-4.M1.bin
wychodzimy z trybu konfiguracji:
exit
Zapisujemy bieżącą konfigurację:
wr
Restartujemy router:
reload
Z poziomu konsoli powinno wyglądać to w ten sposób:
Po restarcie sprawdzamy aktualnie wczytany obraz Cisco iOS:
show ver
Widać, że zostało załadowane nowe oprogramowanie:
Koniec 🙂
Jeżeli pomogłem to ,a będę miał więcej energii na pisanie kolejnych ciekawych wpisów.