Wgranie oprogramowania Supla do modułu ESP8266

Duża część Internetu rzeczy (IoT) to automatyka domowa. Fajnym oprogramowaniem do wdrażania rozwiązań smart home w swoim domu jest Supla. Aby zminimalizować koszty systemu inteligentnego domu można wykorzystać gotowe, dostępne na rynku moduły.

Na początek mój wybór padł na Wemos D1 Mini ESP8266 z tego względu, że można go zaprogramować przez port USB mini i nie potrzeba do tego żadnego dodatkowego kontrolera.

Aby wprowadzić urządzenie w tryb programowania należy przy wyłączonym urządzeniu wcisnąć przycisk reset, następnie podpiąć wtyczkę mini USB (zasilanie) i zwolnić reset.

Po tej operacji w systemie operacyjnym (w menadżerze urządzeń) powinien być widoczny port wirtualny port com CH340. Sprawdzamy numer tego portu, w moim przypadku jest to COM5.

Następnie przechodzimy do strony https://gui-generic-builder.supla.io/ aby pobrać oprogramowanie dla naszego modułu.

W polu płytka ustawiamy wartość „Generic ESP8266 Module”, pozostałe wartości zostawiamy domyślne. Możemy także zaznaczyć funkcje, których będziemy potrzebowali w naszym module (np. Przekaźniki, Przyciski, Wyzwalacze akcji itp.)

Przechodzimy na koniec strony i klikamy przycisk generuj. Plik generuje się kilkadziesiąt sekund. Po wygenerowaniu, pobieramy go i zapisujemy na komputerze z domyślnym rozszerzeniem .bin.

Do zaprogramowania naszego modułu użyjemy programu NodeMCU PyFlasher. Można go pobrać ze strony: https://github.com/marcelstoer/nodemcu-pyflasher/releases

Lub bezpośrednio z mojej strony:

Po pobraniu pliku .exe, uruchamiamy go. W oknie głównym programu, w polu Serial port wybieramy spisany wcześniej port COM (w moim przypadku COM5)

W kolejnym polu wskazujemy ścieżkę do pobranego wcześniej pliku .bin. Dalej ustawiamy wartości „Baud rate” na 115200 oraz „Flash mode” na „Dual Output (DOUT)”. Zaznaczamy również opcję „Erase flash – yes, wipes all data”.

Na koniec klikamy przycisk „Flash NodeMCU”

Jeżeli wszystko wykonaliśmy poprawnie w oknie powinna pojawić się informacja z postępem flashowania w %

Prawidłowy przebieg całego procesu kończy się komunikatem jak na zdjęciu poniżej. Z godnie z instrukcjami wyjmujemy wtyczkę zasilania z naszego urządzenia a następnie wkładamy ją z powrotem.

Urządzenie uruchamia się bardzo szybko. Weryfikację wgranego oprogramowania można przeprowadzić za pomocą smartfona. Wchodzimy na smartfonie w listę dostępnych sieci WiFi. Powinna pojawić cię sieć o SSID zaczynającym się na SUPLA-GUI-Generic-…

Łączymy się z tą siecią, po połączeniu otwieramy przeglądarkę internetową i wpisujemy adres 192.168.4.1. Powinna pojawić się strona konfiguracji urządzenia.

Gotowe, wgraliśmy oprogramowanie Supla do modułu ESP8266.

Koniec 🙂

Jeżeli pomogłem to Postaw mi kawę na buycoffee.to ,a będę miał więcej energii na pisanie kolejnych ciekawych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *