Wgranie oprogramowania Supla do modułu ESP8266 oraz konfiguracja integracji z IKEA VINDRIKTNING

Zaczynamy od pobrania oprogramowania Supla ze strony https://gui-generic-builder.supla.io/

Pamiętając by w polu płytka ustawić wartość „Generic ESP8266 Module”, pozostałe wartości zostawiamy domyślne. Oraz Zaznaczyć dodatkowo w sekcji „Czujnik czystości powietrza” pozycję „IKEA VINDRIKTNING”.

Jeżeli nie wiesz jak zainstalować oprogramowanie Supla w module Wemos D1 mini, to odsyłam do przeczytania najpierw tego artykułu.

Jeżeli już wgraliśmy oprogramowanie Supla do modułu ESP8266 to zajmijmy się teraz naszym czujnikiem jakości powietrza. Odkręcamy 4 śrubki z tyłu obudowy oraz 3 śrubki mocujące płytkę. W ten sposób wygodniej będzie przylutować do niej kabelki. Dodatkowo odłączyłem kable od wentylatora i czujnika tak by mieć swobodny dostęp do płytki.

Następnie łączymy za pomocą lutowania kabelków nasz ESP8266 z płytką Ikea wg shematu (przykładowe połączenie na zdjęciu poniżej):

G w ESP8266 do GND w IKEA Vindriktning

5V w ESP8266 do +5V w IKEA Vindriktning

D2 w ESP8166 do REST w IKEA Vindriktning (D2 można zmienić na swój preferowany)

W ten sposób ESP8266 będzie zasilany z IKEA Vindriktning i nie potrzebuje dodatkowego zasilania. Po zlutowaniu chowamy obydwie płytki do obudowy, skręcamy obudowę i podłączamy zasilanie do portu USB-C w IKEA Vindriktning.

IKEA zostawiła dosyć sporo miejsca w obudowie czujnika, więc ESP8266 zmieści się bez problemu.

Wróćmy teraz do połączenia z siecią Wi-Fi SUPLA-XXX oraz strony konfiguracyjnej 192.168.4.1. Klikamy w „Ustawienia urządzenia” a następnie „INNE”. Teraz w sekcji „Ustawienie GPIO dla VINDRIKTNING Ikea” wybieramy GPIO4-D2. Klikamy „Zapisz” i gotowe.

Zaobserwowałem, że musi minąć kilkanaście – kilkadziesiąt sekund, po włączeniu zasilania, aby odczyt z czujnika pojawił się na stronie głównej konfiguracji. Zaraz po uruchomieniu pokazuje się wartość „270” dopiero później zmieniana jest na prawidłowy odczyt.

W aplikacji Supla czujnik jakości powietrza pojawia się jako termometr. Dzięki uprzejmości użytkownika klimasstudio z forum supla można zmienić ikonkę termometru na piktogram czujnika. Jest on do pobrania z forum lub tutaj:

Po zmianie ikonki (oraz nazwy kanału) wygląda to w ten sposób:

Koniec 🙂

Jeżeli pomogłem to Postaw mi kawę na buycoffee.to ,a będę miał więcej energii na pisanie kolejnych ciekawych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *