Wielu administratorów w placówkach handlowych prędzej czy później zmierzy się z wdrożeniem kodów ważonych. Aby proces ten był zrozumiały i przyjemny, polecam przeczytanie poniższego artykułu.
Do zastosowań ogólnokrajowych, gdy identyfikatorem towaru jest numer krajowy, używane są numery GTIN-13 z prefiksami 23 (kod z ceną) i 27 (kod z ilością lub masą).)
Do zastosowań wewnętrznych, gdy identyfikatorem towaru jest numer wewnętrzny stosowany w danej placówce lub sieci handlowej, używane są numery GTIN-13 z prefiksami 24 (kod z ceną) i 29 (kod z ilością lub masą). Tymi kodami zajmę się w niniejszym artykule.
Struktura kodu z ilością lub masą przedstawia się w ten sposób:
PP TTTT V WW,WWW K
P – Prefiks (zawsze 29 jeżeli używamy kodu do zastosowań wewnętrznych).
T – Towar, jest to kod towaru z systemu sprzedażowego.
V – Dodatkowa cyfra kontrolna dla ilości.
W – Waga lub ilość, pierwsze dwie cyfry to całości, a następne trzy to miejsca dziesiętne.
K – Kontrolna cyfra całego GTIN-13
Przykładowy kod GTIN-13 wygląda w ten sposób:
2900019037203
Po dodaniu spacji klaruje się jego struktura:
29 0001 9 03,720 3
Po zeskanowaniu takiego kodu przez czytnik zostanie wprowadzony element transakcji (np. paragonu) towar o kodzie 0001 w ilości 3,72.
To tyle jeżeli chodzi o sprawy ogólne, reszta artykułu będzie dotyczyła sprzedaży takich towarów stricte w Comarch ERP XL
Aby dokonać sprzedaży towarów ważonych w Comarch ERP XL musi być zaznaczona odpowiednia opcja w konfiguracji. Można to sprawdzić za pomocą zapytania SQL:
SELECT * FROM CDN.Konfig
WHERE Kon_Numer = 9987
Wartość kolumny Kon_wartosc dla powyższego zapytania powinna wynosić 1. Jeżeli tak nie jest, to robimy następujący UPDATE:
UPDATE CDN.Konfig
SET Kon_wartosc=1
WHERE Kon_Numer = 9987
Następnym krokiem jest dodanie kodu „EAN-13: ilościowy na karcie towaru, za zakładce „Jednostki, kody, VAT/Kody kreskowe” w sekcji „Kody własne”. W tym celu klikamy zielony plus zaznaczony na zdjęciu poniżej i w nowo otwartym oknie wybieramy „Typ kodu – EAN-13 ilościowy”, w polu „Kod” wpisujemy kod towaru z przykładu powyżej, czyli 0001 i wybieramy przypisaną do kodu jednostkę miary. Całość zapisujemy dyskietką, kartę towaru również zapisujemy dyskietką.
Gotowe! teraz po zeskanowaniu ww kodu (2900019037203), na element transakcji (np. FS) zostanie dodana ilość 3,72 towaru 0001:
Koniec 🙂
Jeżeli pomogłem to ,a będę miał więcej energii na pisanie kolejnych ciekawych wpisów.