Supla – obsługa wyświetlacza.

Ciekawą opcją w automatyce domowej Supla jest obsługa wyświetlacza. Można w ten sposób monitorować Temperaturę, wilgotność, ciśnienie, odległość, głębokość i przepływ energii elektrycznej.

Co ciekawe, na wyświetlaczu można monitorować wartości czujników z innych urządzeń za pomocą tzw. linków bezpośrednich. Odległość między wyświetlaczem a czujnikami nie ma tu znaczenia, ponieważ komunikacja odbywa się przez sieć internet.

Ale do rzeczy, będziemy potrzebowali dwóch urządzeń. Jednego z wyświetlaczem i drugiego z czujnikiem. Wgranie oprogramowania Supla do ESP8266 opisywałem w tym artykule i nie będę go tu powielał. Opis jak podłączyć czujnik temperatury i wilgotności znajduje się tutaj.

Zatem wg powyższych artykułów mamy już przygotowane urządzenie z czujnikiem. Kolej teraz, na to z wyświetlaczem.

Aby zrealizować projekt, potrzebujemy trzech komponentów:

  1. Moduł Wemos D1 mini
  2. Wyświetlacz LCD HD44780
  3. Konwerter I2C do LCD HD44780 1602

Wgrywamy oprogramowanie Supla do modułu Wemos D1 mini wg tego artykułu, ale z tą różnica ża na stonie GUI-Generic Builder zaznaczamy dwie opcje:

  1. Wyświetlacz LCD HD44780 w sekcji I2C

2. Linki bezpośrednie odczyt wartości kanału w sekcji inne:

Po wgraniu oprogramowania łączymy ze sobą elementy. Wyświetlacz z konwerterem można kupić jako gotowy komplet lub połączyć w ten sposób:

Ja, na potrzeby tego wpisu połączyłem połączyłem obydwa elementy za pomocą kabelków:

Kolej teraz na podłączenie konwertera I2C Wemos D1 mini. Piny, które wykorzystam to:

Źródło: https://randomnerdtutorials.com/esp8266-pinout-reference-gpios/

Schemat połączenia:

KONWERTER --> WEMOS D1 MINI
GND       --> G
VCC       --> 5V
SDA       --> D2 (GPIO4)
SCL       --> D1 (GPIO5)

Jeżeli mamy już wszystko podłączone, to logujemy się na stronę konfiguracji Supla i wchodzimy w Ustawienia urządzenia / I2C konfigurujemy Ustawienie GPIO dla I2C:

Uwaga, jeżeli nie pojawia się informacja I2C device found at address 0x27, to restartujemy urządzenie i wychodzimy jeszcze raz w Ustawienia urządzenia / I2C. Adres 0x27 może się różnić, do dalszych ustawień przepisujemy, ten który sie pojawił.

Przy HD44780 klikamy w Wyłącz wybieramy z listy adres, który się pojawił w komunikacie I2C device found

Następnie klikamy zapisz:

Żeby przejść do konfiguracji kolejnego ustawienia musimy uzyskać link bezpośredni do odczytu naszej temperatury, w tym celu logujemy się na nasze konto Supla i wybieramy połączone urządzenie z termometrem (nie te z wyświetlaczem).

Na stronie urządzenia przechodzimy no zakładki Linki bezpośrednie i klikamy przycisk Utwórz nowy link bezpośredni:

Następnie z zakładki Odczyt kopiujemy link:

Jeżeli link ma postać:

https://svr39.supla.org/direct/1987/sfsfsdfhfdN/read

To interesuje nas tylko ta końcówka:

1987/sfsfsdfhfdN/read

Zapisujemy ją. Przechodzimy do strony konfiguracji urządzenia na zakładkę Inne i w sekcji Linki bezpośrednie wybieramy 1 oraz klikamy Zapisz:

Odkryją nam się dodatkowe pola. Jako Rodzaj 1 wybrałem Temperatura + Wilgotność ponieważ mój testowy czujnik to DHT11. Dla pola Czujnik 1 wkleiłem opisany wcześniej fragment linku bezpośredniego. Klikamy zapisz i restartujemy urządzenie.

Po tej operacji, na wyświetlaczu powinna się pojawić temperatura i wilgotność. Można teraz wejść w Ustawienia urządzenia na zakładkę I2C i podpisać linie wyświetlacza:

Po zapisaniu zmian można się cieszyć widokiem:

Koniec 🙂

Jeżeli pomogłem to Postaw mi kawę na buycoffee.to ,a będę miał więcej energii na pisanie kolejnych ciekawych wpisów.

Supla obsługuje również Wyświetlacze OLED SSD1306 i SH1106 nie wymagają one dodatkowego konwertera I2C. Poniżej przykładowa realizacja z takim wyświetlaczem oraz NodeMCU V3:

Jeżeli do tego momentu na wyświetlaczu nie pojawiają się żadne informacje, to spróbuj przeprowadzić regulację kontrastu za pomocą potencjometru na konwerterze I2C:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *