Wgranie oprogramowania Supla do modułu Sonoff Dual R3 lite

Kolejny artykuł z cyklu IoT. Tym razem pod lupę trafił Sonoff Dual R3 i oprogramowanie Supla. Niestety na dzień pisania tego artykułu nie znalazłem sposobu wgrania oprogramowania metodą OTA (Over The Air). Zostaje więc tradycyjnie – przez programator.

Sposób użycia programatora opisałem w tym artykule i nie będę go tutaj powielał. Zapoznaj się z nim proszę.

Zdejmujemy obudowę, przez delikatne podważenie bocznej krawędzi:

I naszym oczom ukazuje się zawartość:

Odwracamy płytkę i odnajdujemy na spodzie oznaczenia pinów GND, 3V3, TX0 i RX0:

Łączymy naszego Sonoff Dual R3 lite z programatorem, pamiętając że TX (nadawanie) po stronie programatora to RX (odbiór) po stronie Sonoff wg poniższego schematu:

PROGRAMATOR TX –> RX0 SONOF Dual R3 lite
RX –> TX0
3V3 –> 3V3
GND –> GND

Miejsca lutowania na płytce są bardzo delikatne i łatwo je wyrwać. Obchodź się z nią bardzo delikatnie.

Wprowadzenie modułu w tryb programowania jest również opisane w przytoczonym wcześniej artykule, różnica jest tylko w położeniu przycisku na płytce, w Dual R3 lite znajduje się on tutaj:

Następnie przechodzimy do strony https://gui-generic-builder.supla.io/ aby pobrać oprogramowanie dla naszego modułu.

W polu płytka ustawiamy wartość „Sonoff Dual R3 lite”, pozostałe wartości zostawiamy domyślne. Możemy (ale nie musimy) także zaznaczyć funkcje, których będziemy potrzebowali w przyszłości w naszym module (np. Rolety.)

Przechodzimy na koniec strony i klikamy przycisk generuj. Plik generuje się kilkadziesiąt sekund. Po wygenerowaniu, pobieramy go i zapisujemy na komputerze. Powinien być to plik .zip. Rozpakowujemy go, tak by mieć katalog z czterema plikami .bin i plik README.txt

Do zaprogramowania naszego modułu użyjemy programu Flash Download Tools. Można go pobrać ze strony Espressif.

Lub bezpośrednio z mojej strony:

Po pobraniu i rozpakowaniu uruchamiamy plik flash_download_tool_3.9.7.exe, W oknie głównym programu musimy ustawić kilka ważnych opcji:

  1. W pierwszych czterech polach wskazujemy ścieżki do pobranych wcześniej plików .bin. Dalej ustawiamy wartości adresów pamięci zgodnie informacjami w pliku README.txt
  2. SPI SPEED40MHz i SPI MODE DOUT
  3. W polu COM port wybieramy numer portu COM, pod którym widnieje nasz programator w Menadżerze urządzeń systemu Windows (w moim przypadku jest to COM5).
  4. Pole BAUD ustawiamy na wartość 115200.

Zakładam, że masz już podłączonego swojego Sonoff Dual R3 lite do programatora i jest on trybie programowania. Klikamy zatem przycisk START. Program powinien wyświetlić kilka informacji, jak na zrzucie poniżej, zakończonych „...send flash finish

Odpinamy programator, wkładamy urządzenie z powrotem do obudowy (ze względów bezpieczeństwa) i podłączamy zasilanie 230V. Urządzenie uruchamia się bardzo szybko. Weryfikację wgranego oprogramowania można przeprowadzić za pomocą smartfona. Wchodzimy na smartfonie w listę dostępnych sieci WiFi. Powinna pojawić cię sieć o SSID zaczynającym się na SUPLA-GUI-Generic-…

Łączymy się z tą siecią, po połączeniu otwieramy przeglądarkę internetową i wpisujemy adres 192.168.4.1. Powinna pojawić się strona konfiguracji urządzenia.

Gotowe, wgraliśmy oprogramowanie Supla do modułu Sonoff Dual R3 lite. Skoro dotarłeś do tego etapu, do dalej już wiesz co robić.

Koniec 🙂


Podczas pisania tego artykułu https://gui-generic-builder.supla.io/ kompilowało prawidłowo oprogramowanie dla ustawień domyślnych, jednak po zaznaczeniu opcji Rolety pojawiał się błąd:

Znalazłem w czeluściach internetu oprogramowanie w starszej wersji, ale działające i przetestowane przeze mnie. Jest do pobrania tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *