Automatyka domowa oferuje wiele korzyści, które podnoszą komfort życia. Dzięki inteligentnym systemom można zdalnie sterować oświetleniem, ogrzewaniem, urządzeniami czy systemami bezpieczeństwa. Jednym z elementów smart home może być inteligentne gniazdko. W tym artykule opiszę proces wgrania oprogramowania Supla do gniazdka Sonoff S26.
Na początek zdejmujemy obudowę z naszego Sonoff S26 odkręcając 3 śrubki zaznaczone na zdjęciu:
Podwadzamy delikatnie płytkę drukowaną, tak by można było zobaczyć, co jest na jej spodzie:
Do zaprogramowania wykorzystamy 4 piny wyprowadzone na płytce. niestety nie mają one wlutowanej listwy goldpin i będziemy musieli przylutować do nich przewody sami lub użyć złączy typu „krokodylek”. Oznaczenia pinów to TX, RX, V, GND. Ja użyję krokodylków:
Programowanie tego modułu przeprowadzę za pomocą programatora USB TTL. Polecam taki oparty na układzie CP2102 – został przetestowany i na pewno działa. Osobiście używam modelu 6w1 jak na zdjęciu poniżej posiada on:
USB -> TTL
232 -> 485
USB -> 485
TTL -> 485
TTL -> 232
USB -> 232
UWAGA! Procedurę programowania wykonujemy bez podłączania napięcia 230V, Gniazdko Sonoff S26 będzie zasilane z programatora.
Łączymy naszego Sonoff S26 z programatorem, pamiętając że TX (nadawanie) po stronie programatora to RX (odbiór) po stronie Sonoff wg poniższego schematu:
PROGRAMATOR SONOF S26
TX –> RX
RX –> TX
3V3 –> V
GND –> GND
Jeżeli używamy programatora, wykorzystywanego przeze mnie. Należy dodatkowo ustawić jego tryb pracy. Robimy to za pomocą zworek. Pomocna będzie strona 8 z poniższej instrukcji.
Aby wprowadzić Sonoff S26 w tryb programowania musimy przed włączeniem zasilania zewrzeć GPIO0 do GND. Żeby to osiągnąć należy wykonać następujące czynności w kolejności:
- Spinamy moduł z programatorem nie podłączając programatora do portu USB komputera.
- Wciskamy przycisk (GPIO0 na Sonoff S26 i przytrzymujemy wciśnięty, następnie nie puszczając przycisku podpinamy wtyczkę USB programatora do komputera aby dostarczyć zasilanie.
- Zwalniamy przycisk – urządzenie jest w trybie programowania.
Po tej operacji w systemie operacyjnym (w menadżerze urządzeń) powinien być widoczny port wirtualny port COM (jego nazwa może się różnić od mojego). Sprawdzamy numer tego portu, w moim przypadku jest to COM15.
Następnie przechodzimy do strony https://gui-generic-builder.supla.io/ aby pobrać oprogramowanie dla naszego modułu.
W polu płytka ustawiamy wartość „Sonoff S26”, pozostałe wartości zostawiamy domyślne. Możemy (ale nie musimy) także zaznaczyć funkcje, których będziemy potrzebowali w przyszłości w naszym module (np. Wyzwalacze akcji, linki bezpośrednie itp.)
Przechodzimy na koniec strony i klikamy przycisk generuj. Plik generuje się kilkadziesiąt sekund.
Po wygenerowaniu, pobieramy go i zapisujemy na komputerze z domyślnym rozszerzeniem .bin.
Do zaprogramowania naszego modułu użyjemy programu NodeMCU PyFlasher. Można go pobrać ze strony: https://github.com/marcelstoer/nodemcu-pyflasher/releases
Lub bezpośrednio z mojej strony:
Po pobraniu pliku .exe, uruchamiamy go. W oknie głównym programu, w polu Serial port wybieramy spisany wcześniej port COM (w moim przypadku COM15)
W kolejnym polu wskazujemy ścieżkę do pobranego wcześniej pliku .bin. Dalej ustawiamy wartości Baud rate
na 115200
oraz Flash mode
na Dual Output (DOUT)
. Zaznaczamy również opcję Erase flash – yes, wipes all data
.
Na koniec klikamy przycisk Flash NodeMCU
Jeżeli wszystko wykonaliśmy poprawnie w oknie powinna pojawić się informacja z postępem flashowania w %. Zauważyłem, że podczas tego procesu na Sonoff S26 nie świeci się, ani nie miga żadna dioda. Jest to normalne zachowanie.
Prawidłowy przebieg całego procesu kończy się komunikatem jak na zdjęciu poniżej. Z godnie z instrukcjami wyjmujemy wtyczkę USB naszego programatora z komputera odłączając w ten sposób zasilanie.
Po odpięciu programatora, zamykamy urządzenie z powrotem w obudowie (ze względów bezpieczeństwa) i podłączamy do gniazda 230V. Urządzenie uruchamia się bardzo szybko. Jeżeli wszytko przebiegło prawidłowo, to urządzenie powinno uruchomić się w trybie parowania, a dioda z przodu powinna szybko migać.
Weryfikację wgranego oprogramowania można też przeprowadzić za pomocą smartfona. Wchodzimy na smartfonie w listę dostępnych sieci WiFi. Powinna pojawić cię sieć o SSID zaczynającym się na SUPLA-GUI-Generic-…
Łączymy się z tą siecią, po połączeniu otwieramy przeglądarkę internetową i wpisujemy adres 192.168.4.1. Powinna pojawić się strona konfiguracji urządzenia.
Gotowe, wgraliśmy oprogramowanie Supla do gniazdka Sonoff S26.
Myślę, że proces parowania urządzenia z kontem Supla jest wszystkim znany i nie będę go tutaj opisywał.
Koniec 🙂
Jeżeli pomogłem to ,a będę miał więcej energii na pisanie kolejnych ciekawych wpisów.